Kilka słów na temat łączeń śrubowych

Złączenia śrubowe to najczęściej stosowany sposób realizowania połączeń. Tego pokroju połączenia przeprowadza się zawsze w tych przypadkach, kiedy zależy nam na tym, aby połączone elementy były w stanie zostać ekspresowo rozłączone.

Maszyna przemysłowa

Źródło: sxc.hu

W dość sporej ilości dziedzinach przemysłu często stosowanym typem połączeń są połączenia śrubowe. Takiego typu połączenia stosuje tak naprawdę przemysł motoryzacyjny. W wielu tych połączeniach zastosowane zostają wkładki gwintowane. Wykorzystywane wkładki gwintowane powiększają odporność połączeń tego typu. Nie wszystkie jednak elementy łączy się za pośrednictwem połączeń śrubowych. Są elementy, które wymagają użycia kołków czy bolców.

Wtedy bardzo realne mogą okazać się zgrzewarki do bolców. Wykorzystywane zgrzewarki do bolców możemy spotkać oczywiście w warsztatach samochodowych. Opcją połączeń śrubowych mogą być rurociągi. Trzeba mieć na uwadze, aby być w stanie wykonać tego rodzaju połączenia niezbędne są odpowiedniej wielkości śruby. Tak naprawdę używane są podkładki oraz nakrętki dostosowane wielkością do śruby.

Do połączeń śrubowych stosuje się śruby z gwintem lewym bądź prawym. Wykonując połączenia śrubami lewymi trzeba wkręcać ją w stronę przeciwną do ruchu wskazówek zegara. Śruby z gwintem prawym wkręca się zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Zastosowanie nakrętek zabezpiecza śrubę przed samoodkręceniem się. Oczywiście połączenia śrubowe zastosowane są wielu dziedzinach, urządzeniach i maszynach wykorzystywanych w przemyśle to zapobieganie temu, by środa się sama odkręciła decyduje o tym, czy dane urządzenie będzie mogło okazać się bezpiecznie zastosowane.

Jedną z gałęzi przemysłu dość intensywnie korzystających z połączeń śrubowych jest przemysł motoryzacyjny. Nasza bezpieczna jazda autem uzależniona jest więc w bardzo potężnym stopniu od tego, jakich śrub użyto, ale także od tego, w jaki sposób zostały one dopasowane.Standardowe w autach stosuje się sześciokątne śruby i takie same nakrętki. W przeważającej większości są to śruby z gwintami metrycznymi, które wyróżniają się mniejszym skokiem. Śruby standardowe zastosowane są do łącznia osłon silników samochodowych.