W sytuacji, jeśli szukasz niebanalnego pomysłu na urlop, masz szansę decydować się na spływ kajakiem

Z chwilą przyjścia lata stajemy przed wyzwaniem, jak zorganizować wakacyjny wypoczynek. To trudna sprawa, bo taki wyjazd musi być nie tylko ciekawy, lecz także zajmujący. Coraz większym zainteresowaniem ludzi może pochwalić się aktywny odpoczynek na łonie natury. W przypadku, jeżeli szuka się niebanalnej propozycji spędzenia wakacyjnego czasu, warto wziąć pod uwagę spływy na kajaku. Ta forma spędzania czasu szczyci się pośród Polaków coraz znaczniejszym zainteresowaniem.

Spływa kajakiem

Autor: Joshua Mayer
Źródło: http://www.flickr.com

Źródła rzeki Pilicy znaleźć można niedaleko umiejscowionego na obszarze województwa śląskiego miasteczka o tej samej nazwie.

Gdy będziesz zdania, że opublikowane w tym tekście informacje są godne uwagi, sprawdź ponadto szczegóły w linku zakład pogrzebowy puławy. Będą tam tak samo przydatne dane.

W okolicach Sulejowa już w latach siedemdziesiątych została zbudowana tama, która utworzyła Zalew Sulejowski. Wielu osób zamieszkujących miejscowości położonych nad Pilicą prowadzi gospodarstwa agroturystyczne. Jedną z atrakcji oferowanych przez właścicieli tych gospodarstw będą spływy kajakowe pilicą (przeczytaj szczegóły). Cieszące się popularnością spływy kajakowe Pilicą to urozmaicenie, z którego skorzystać mogą nie tylko turyści gospodarstw agroturystycznych. Wielu amatorów kajakarzy zanim pójdzie na spływy kajakowe na innych rzekach uwzględnia to, aby na początku spłynąć właśnie Pilicą. Spływy kajakowe Pilicą umożliwione są już od miasteczka nazwanego Szczekocin.

spływy kajakowe

Autor: Anita Hart
Źródło: http://www.flickr.com

Jeśli chodzi o spływy kajakowe pilica (więcej o autorze) jest niesamowicie atrakcyjnym, nizinnym szlakiem kajakowym z licznymi idealnymi miejscówkami na biwak. Rzeka Pilica zachwyca urozmaiconym korytem, czystą wodą (ta rzeka wyróżnia się drugą klasą czystości) i malowniczymi krajobrazami. Tworzy rozmaite łuki oraz pętle, dzięki czemu spływ kajakowy nie może być nudny. Firmy organizujące spływy kajakowe pilicą proponują trasy dla amatorów kajakarstwa dopasowane do stopnia zaawansowania. W ofercie firm odnaleźć można także spływy dedykowane dla rodzin z dziećmi. Optymalna trasa – biegnąca od Maluszyna do Mniszewa – mierzy 25 kilometrów i nie jest specjalnie trudna. Natomiast środkowy odcinek kajakowy rzeki Pilica – od Maluszyna do Sulejowa – znakomicie nadaje się też dla bardziej zaprawionych miłośników wiosłowania. Ten odcinek nie jest tak szeroki jak trasa bliżej Wisły, a równocześnie jest łatwiejszy do ukończenia. Jednakże przepłynięcie 90 km nizinną rzeką to nie lada wyzwanie, które wymaga około 5 dni wiosłowania.

Na każdej z nich bez problemów się wynajmie kajak, czy to na parę godzin, czy na kilka dni, i w doborowym towarzystwie, w otoczeniu wspaniałej przyrody spędzić ten czas. Co więcej, firmy organizujące spływy kajakowe cechują się dużą elastycznością i dopasowują się do klientów. Bez problemów przywożą kajaki w określone miejsca, a później je odbierają na zakończeniu trasy. W razie potrzeby mogą również wypożyczyć inne elementy wyposażenia, na przykład nieprzemakalne worki czy namioty na noclegi. Można w nich wykupić jeden z licznych typowych spływów, lecz również zamówić coś nietypowego.

Na wielu rzekach w przypadku takich krótkich spływów nie trzeba wręcz nikogo rezerwować, a po prostu udać się na miejsce, wynająć kajak i wyruszyć w dół rzeki. Przy nieco dłuższych spływach warto już pomyśleć o wcześniejszej rezerwacji. Jest to o tyle istotne, że organizatorzy dysponują należytą ilością miejsc, z powodu konieczności organizacji wszystkiego.