Kiedy wykonuje się analizę pisma ręcznego? Co warto o niej wiedzieć?

Podpisując się na jakimś dokumencie trzeba mieć świadomość konsekwencji, jakie będą się z tym wiązać, ponieważ niekiedy dotyczy to bardzo ważnych spraw. Lecz niekiedy mogą się pojawić przypadki, że na dokumencie jest czyjś podpis, a mimo wszystko osoba ta jest zdania, że to nie ona to zrobiła.

Lecz wielokrotnie zdarzają się przypadki, że podpis jest kwestionowany, czy przez samą osobę, jaka miała go złożyć, czy przez innych zainteresowanych. Często przecież się zdarzają oszustwa na różnego rodzaju umowach, a potem niewinna osoba musiałaby ponosić konsekwencje finansowe czy prawne. Niejednokrotnie wątpliwości pojawiają się także w przypadku testamentów, pomimo tego że muszą być one napisane w całości pismem ręcznym, to także zdarzają się przypadki fałszerstw. Na szczęście dzięki aktualnej wiedzy i możliwościom technologicznym tego typu przypadki można sprawdzać i potwierdzać autentyczność konkretnego dokumentu. Zajmuje się tym analiza grafologiczna, a osobami, które wykonują wszelkie analizy i badania, są grafologowie – pisma ręcznego (odwiedź ten link) jest stosowana wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z przesłankami, że doszło do dokonania fałszerstwa. Głównie przy wyłudzeniach czy zatwierdzaniu czy testament jest autentyczny. Często stosowana jest weryfikacja opinii grafologicznej. Grafolog opierając się na przedłożonych próbkach pisma stwierdza ich prawdziwość. Z reguły jest to analiza w związku z poleceniem sądu. Istnieje możliwość zamówienia takiej analizy na prywatne potrzeby. Prawdziwość oceniona przez grafologa jest zdecydowanie brana pod uwagę, a często nawet, jest decydująca. Sfałszowanie czyjegoś podpisu jest właściwie niemożliwe, podobnie jak dokumentu. Linia oryginału jest odmienna niż linia kopii.

biznes - stykówka

Autor: Łukasz Miśkiewicz
Źródło: http://www.flickr.com

Przynajmniej tak się w pierwszym momencie może wydawać osobom, które oglądają dokument. Jednak jeżeli pojawią się wątpliwości w tym temacie, to niezbędne okazać się może ocenienie wszystkiego przez osobę która się zajmuje weryfikacją ręcznego pisma, to znaczy przez grafologa. Z tych usług bardzo często korzystają przedstawiciele policji i sądów, w celu materiałów dowodowych. Lecz również zleca się im różnego rodzaju badania prywatnych dokumentów, przykładowo sprawdzenie autentyczności podpisów na różnych testamentach i umowach. Aby stać się profesjonalnym grafologiem najlepiej jest skończyć studia, w Polsce kilka uczelni posiada ten kierunek w swojej ofercie, ale też sporo pracy włożyć w samodzielną naukę i rozwój.

Wykształcenie psychologiczne będzie niezbędne do uwzględnienia analizy pisma ręcznego jako jednej z metod badawczych w dziale psychologicznym.

Przygotowaliśmy dla Ciebie następne zajmujące wiadomości na ciekawiący Cię temat. Wejdź do następnego artykułu oraz czytaj wpis renowacja dachu.

Z kolei grafolog-kryminalistyk nie musi być również psychologiem. Bez względu czy pragniemy pracować na stanowisku jakim jest: grafolog-kryminalistyk, czy pragniemy też wykorzystać grafologię jako metodę psychologiczną niezbędne jest uzyskanie bardzo szerokiej wiedzy z zakresu grafologii. Kilka uczelni w polskim kraju oferuje studia podyplomowe z zakresu grafologii.