Do cięcia blach doskonale będą się nadawać gilotyny, nazywane również inaczej nożycami gilotynowymi. Składają się one z dwóch ściśle przylegających noży, które są do siebie nachylone pod niewielkim kątem i mechanizmu służącego do ich przesunięcia. Przy rzadszym cięciu cieńszych blach wystarczą w zupełności gilotyny ręczne. Mają one dźwignię o długości ponad metra, która zapewnia wystarczająco dużo siły na to, żeby cięcie przebiegało odpowiednio sprawnie. Duże warsztaty, które obrabiają dużą ilość materiałów będą potrzebowały wydajniejszych urządzeń, więc w ich przypadku pomyśleć można o gilotynach w wersji hydraulicznej. Te urządzenia cechują się dużo większą mocą, niemożliwą do osiągnięcia w sposób ręczny.
Odpowiedniego urządzenia będzie również wymagało gięcie blach.
Jeżeli publikowany artykuł pochłonął Cię kompletnie, to sprawdź też inny pełny tekst, który zapewne zawiera równie pasjonujące dane.
Wprawdzie w pojedynczych przypadkach można sobie z tym poradzić ręcznie, jeśli jednak miałoby to być potrzebne częściej, to jakaś krawędziarka będzie jednak potrzebna. Krawędziarki składają się z dwóch elementów roboczych oraz bardzo wydajne prasy, sterowanej w sposób ręczny lub automatyczny. Robocze elementy to rynna z profilem w kształcie litery V oraz dostosowanego do niej klina. Blachę się kładzie zaraz nad rynną, a klin, który będzie opuszczany powoduje jej należyte ugięcie.
Nim wyłączysz ten komputer, sprawdź jeszcze jedną wiadomość, gdyż naprawdę zalecam to opracowanie, z tego powodu że zawiera ono niesamowicie przydatne dane.
Sterując wysokością zagłębienia otrzymuje się odpowiedni stopień nagięcia. Nowoczesne krawędziarki sterowane są najczęściej cyfrowo, dzięki czemu będą dawać bardzo dużą dokładność i powtarzalność elementów.
Nadają się do gięcia blachy o grubości nawet kilkudziesięciu milimetrów, przez co dadzą sobie radę w większości zastosowań. Poza tym zaawansowane możliwości sterowania pozwalają na otrzymanie bardziej skomplikowanych kształtów, co również stanowi pożądaną właściwość.