Pilica położona jest w południowej oraz centralnej części Polski. Meandruje pośród rozległych łąk, lasów, bagien tworząc liczne zakola oraz wysepki. W środkowym biegu rzeki Pilica, między Sulejowem a Smardzewicami umiejscowiony jest Zalew Sulejowski, czyli największy zbiornik wodny w Polsce centralnej.
Spływy rzeką Pilicą są też atrakcyjne pod względem krajoznawczym – kajakarzy zainteresować może Skansen Pilicy znajdujący się w Tomaszowie Mazowieckim, stanowiący pierwsze w Polsce muzeum poświęcone rzece.
Jeśli kogoś interesują spływy kajakowe Pilica jest wyjątkowo ciekawym, nizinnym szlakiem z licznymi sympatycznymi miejscami na biwak. Sama rzeka Pilica zachwyca urozmaiconym korytem, czystą wodą (ta rzeka charakteryzuje się drugą klasą czystości) oraz malowniczymi krajobrazami. Tworzy rozmaite pętle i łuki, przez co spływ kajakowy nie może być nudny. Firmy, które organizują spływy kajakowe pilicą polecają trasy dla amatorów kajakarstwa dopasowane do stopnia zaawansowania. W ofercie firm wyszukać można też spływy kajakowe dla rodzin z dziećmi. Bardzo popularna trasa – od Maluszyna do Mniszewa – mierzy 25 km i nie jest wyjątkowo trudna. Z kolei środkowy odcinek kajakowy rzeki Pilica – od Maluszyna do Sulejowa – idealnie nadaje się również dla bardziej zaprawionych wioślarzy. Odcinek ten nie jest tak szeroki jak fragment bliżej Wisły i równocześnie jest prostszy do pokonania. Jednakże przepłynięcie 90 kilometrów nizinną rzeką to nie lada wyczyn, który wymaga około 5 dni wiosłowania.
W dodatku na tej na trasie znaleźć możemy fantastyczne miejscówki do kąpieli! Ponadto, poza przepiękni rozciągniętymi krajobrazami, w pobliżu Pilicy występują fascynujące zabytki.
Jeśli zaciekawił Cię omawiany temat, to obejrzyj także pozostałe równie ciekawe strony, które zawierają nie mniej istotne dane.
Warto również poznać historię tego pięknego obszaru (zobacz dalej).