Konstrukcje z drutów zapełnione kamieniami modnym konceptem architektonicznym

Gabiony, jak struktury z prętów zapełnione żwirem stają się modnym rozwiązaniem architektonicznym. Każdy producent gabionów ma w swojej ofercie elewacje gabionowe, będące oryginalną dekoracją budynków mieszkalnych czy siedzib przedsiębiorstw.

Elewacja

Autor: Randy McRoberts
Źródło: http://www.flickr.com

Czym są elewacje gabionowe? Elewacje gabionowe to elewacje wykonane ze stalowej siatki, której środek wypełnia się żwirem. Do niedawna gabiony wykorzystywane były do wzmacniania skarp czy brzegów rzek. Technika ta znana jest od kilku wieków. Początkowo gabiony stosowano w wojskowości, gdzie znajdowały zastosowanie jako mur obronny przeciw ostrzałowi wroga. Metoda ta została wynaleziona już w XVI stuleciu. Wówczas gabion wykonywano z wikliny, a wypełnienie z ziemi i głazów.

Z biegiem czasu kamienie zamieniono na piasek, który jest dużo wygodniejszy w transporcie, a pędy wierzby na metalowe pręty. W tej formie są stosowane w dzisiejszej wojskowości. W jakiego typu budowlach wykorzystywane są elewacje gabionowe? dzisiaj gabiony używane są w budownictwie, w produkcji ogrodzeń, płotów, czy wręcz ścian i elewacji obiektów mieszkalnych. Elewacje gabionowe są ciekawym, modnym konceptem budowlanym. Nie licząc ich niewątpliwych walorów estetycznych, posiadają one także istotne właściwości funkcjonalne, między innymi tłumią hałas, stąd też nierzadko stosowane są do wznoszenia ogrodzeń ciągnących się równolegle do autostrad.

Z identycznych powodów wykorzystuje się je do budowy parkanów dookoła budynków mieszkalnych i siedzib firm.

Udało nam się przyciągnąć Twoją uwagę tym ciekawym postem? Świetnie. W takim razie zapraszamy – kliknij w link bth laser i przenieś się do nowej strony po fakty.

Elewacje gabionowe są równocześnie, co akcentuje niejeden producent gabionów, nieszkodliwe dla krajobrazu, albowiem zrobione są z naturalnego budulca, jakim są kamienie. Zarazem dobrze wpasowują się w krajobraz.

Każdy fachowy producent gabionów ma w swojej ofercie również drobne elementy architektoniczne wykorzystywane, takie jak murki oraz meble ogrodowe, schody, ławki, donice, stoły, śmietniki, słupy itp. ważną cechą tego rodzaju konceptów architektonicznych jest również ich cena, stosunkowo niewielki z uwagi na wykorzystanie tanich materiałów, jakimi są otoczaki. Każdy producent gabionów podkreśla, że elewacje gabionowe są wyjątkowo proste w budowie a także mogą być zamontowane przez cały rok, niezależnie od warunków pogodowych, przeciwnie do innych tworzyw budowlanych.

Jeśli według Ciebie opublikowany tekst jest wciągający, to przeczytaj też pomocne źródło (https://dekordia.pl/produkty/lista-kategoria-sciana/lista-producent-paradyz), które ma absorbujące dane – one zapewne Cię zajmą.

Niejeden producent gabionów gwarantuje szybką budowę tego nowoczesnego rozwiązania, jakim są elewacje gabionowe.