Domena internetowa – czym jest, jak wiele kosztuje oraz gdzie wolno ją kupić?

Planując założenie strony internetowej lub firmy w Internecie niezbędne jest posiadanie domeny internetowej. Domena internetowa to nazwa, pod jaką znajduje się Twoja strona internetowa, przykładowo Jeżeli poprawnie napiszesz do wyszukiwarki internetowej nazwę domeny oraz wciśniesz Enter, otworzy się strona, jaką przedstawia naturalnie ta domena. Domeny definiują też adres poczty elektronicznej, przykładowo Posiadanie domeny jest konieczne, jeśli potrzebujemy kwitnąć w Internecie.

korzystanie z internetu

Autor: Kevin Jarrett
Źródło: http://www.flickr.com
Wyróżniamy parę rodzajów domen, które zdołają posiadać przeróżne końcówki. Aktualnie wyróżniamy takie końcówki jak pl., com., eu., oraz także końcówki nietypowe. Końcówki domen dzielą się na końcówki globalne, inaczej międzynarodowe, lokalne i funkcjonalne – .

Jeżeli ciekawią Cię prezentowane w niniejszym artykule kwestie i chcesz zobaczyć więcej informacji na taki temat – kliknij tu tworzenie aplikacji webowych!

Koszt domeny może być różnorodny, niemało zależy od tego, którą końcówkę wybierzemy, oraz także z której propozycji skorzystamy. Firmy które zajmują się sprzedażą domen posiadają zróżnicowaną propozycję, niektóre ceny mogą być wyższe, inne zaś niższe oraz bardziej interesujące.

Chcąc nabyć domeny, wskazane jest zapoznać się choć z czterema – pięcioma propozycjami rozmaitych firm. Wiele firm proponuje niższe opłaty na pierwszy rok używania domeny, gdyż należałoby pamiętać, iż domeny należy regularnie, co roku przedłużać. Domeny krajowe kosztują blisko 100 złotych rocznie, a domeny globalne – mniej więcej 50 złotych na rok.

Dobierając domenę, pożądane byłoby wyłonić fachowego oraz zaufanego rejestratora, który do ogólnoświatowej bazy wprowadzi nas jako właściciela, natomiast nie siebie. Zakładając stronę internetową, powinnyśmy także pomnieć, iż do jej działania konieczny jest „phrase” (zobacz pozycjonowanie stron) hostingowy. Niektóre firmy oferują serwer hostingowy (kliknij tutaj) z darmową domeną, która znajduje się już w cenie oferty. Warto poznać się z takimi propozycjami. Od chwili związania domeny z hostingiem, rozpocznie ona wyświetlać się w Internecie w ciągu 48 godzin.